spot_img
0.2 C
Orašje
spot_img
NaslovnicavijestiČipkarice iz Oštre Luke, čuvarice tradicije i posavske kulturne baštine

Čipkarice iz Oštre Luke, čuvarice tradicije i posavske kulturne baštine

Naše čuvarice kulturne baštine i tradicije, naše najpoznatije  čipkarice, članice KUD-a „Ravnica“ Oštra Luka-Bok: Luca Šošić, Ruža Pejić te Kata i Manda Kopić, više od desetljeća izrađuju čipkarske radove i ponosno ih predstavljaju na međunarodnim festivalima čipke. Posljednji puta to su učinile ovoga ljeta, u Sloveniji, gdje su premijerno nastupile i predstavile unikatnu posavsku čipku nastalu tehnikama necanja i raspleta. Njihov odlazak i promociju posavske čipke u Sloveniji podržali su gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić i predsjednik MZ Oštra Luka Ivica Kopić, na čemu su im jako zahvalne.

S puno ljubavi, strpljenja, volje i znanja ove čipkarice stvaraju istinska umjetnička djela, koja privlače pozornost i zanimanje ljubitelja rukotvorina, gdje god da se pojave. A kolika je njihova vrijednost, potvrđuje činjenica da je čipka gđe Luce Šošić izložena u Muzeju u Buškom blatu, a sa svojim radovima osobno se predstavila i u Parizu.

Ljubav prema čipki prenijela je i na članice KUD-a, koje su od nje naučile tehnike necanja i raspleta. Upravo rasplet, koji je najzahtjevnija čipkarska tehnika, Luca najviše voli i radi i želja joj je, kao i njenim kolegicama, da ljubav prema čipkarstvu prenesu i na mlađe naraštaje. Nažalost, kažu, trenutačno nema velikog zanimanja, ali sve su jednoglasne da bi osnivanjem sekcije u školi zasigurno neka od djece iskazala zanimanje za ovaj ručni rad, čime bi tradicija i naša kulturna baština imali svoje sigurne nasljednike. „Djeca iz lokalne škole, zahvaljujući aktualnom ravnatelju i učiteljici, dolaze pogledati naše tradicijsko blago izloženo u Etno sobi u Oštroj Luci, gdje se veliki dio eksponata odnosi upravo na čipku. Bilo bi dobro bar jednom tjedno ili jednom mjesečno da održimo školu čipke, možda bi se neka djeca prepoznala u tome i zavoljela ovu vrstu ručnoga rada, jer je grijeh da se ovo ne održava“, kazala je Luca Šošić, koja svoj mali muzej ručnih radova ima i kod kuće.

rbt

„Naša čipka je posebna, ovakvih tehnika kojima se mi bavimo nema nigdje i to je njena posebnost, ljepota i originalnost. Gdje god se pojavimo privlači znatiželjne poglede, a posebno je bila zamijećena na gostovanju u Sloveniji“, s velikim zadovoljstvom kazala nam je Ruža. I njoj, kao i ostalim kolegicama, velika je želja da jednoga dana i one budu domaćice i organizatorice smotre ili festivala čipke, na području grada Orašja, jer ističu, imamo što pokazati i ponuditi kako od rukotvorina i kulturnog blaga, tako i ljepote naše posavske ravnice. U tome će im, ističu, biti neophodna i potpora lokalne zajednice, kao i do sada, jer je za tako nešto potreban timski rad i zajedništvo. 

Do tada će njih četiri nastaviti čuvati našu bogatu tradiciju i stvarati svoja unikatna djela te ih predstavljati na velikim čipkarskim manifestacijama u raznim europskim zemljama i na manifestacijama u Bosni i Hercegovini. S velikim poštovanjem i ponosom brojne čipkarske radove čuvaju i prezentiraju u svom jedinstvenom kutku u Oštroj Luci, u Etno sobi, čija su vrata svakodnevno otvorena za sve zainteresirane posjetitelje.

spot_img

najnoviji članci

istražiti više