„ISPRAVKA NETOČNOG NAR/VODA, rasprave u ustrajnim pogreškama i neistinama u historiografiji i kolektivnom sjećanju naroda u Bosanskoj Posavini“, naziv je nove knjige prof. povijesti Marka Matolića iz Orašja.
Ova ja knjiga potpuno drugačija od onoga što je ovaj profesor povijesti do sada objavljivao. U svom istraživačkom radu naišao je, kaže, na mnoge netočne povijesne činjenice na koje nije mogao ostati indiferentan. „Pogriješiti nenamjerno u istraživanju prošlosti je oprostivo jer se događa stalno i svima. Stoga ozbiljan historičar ima pravo, možda čak i dužnost, revidirati svoje stavove“, napisao je prof. Matolić u predgovoru koji se uz autore objavljenih tekstova, osvrnuo i na vlastito pisanje. „Mislim da je krajnje vrijeme da se otvori problematika falsificiranja bosanskohercegovačke povijesti, jer znanost trpi veliku štetu“, navodi autor ovoga djela koji se više puta susreo s pokušajem (namjernog ili nenamjernog) obmanjivanja javnosti, pa čak i struke, kada je pitanju naša prošlost, što je i potkrijepio u ovoj knjizi.
„Kako bi potomstvo, za koje vjerujem da će biti razboritije, bilo upozoreno na pogrešno zapisane podatke o prošlosti Bosanske Posavine, a koji su se opetovano ponavljali desetljećima, šaljem im u budućnost ovu malu, ali otvornu knjižicu. Hoće li ona u moje vrijeme povrijediti nečiju sujetu nije me briga. Vrijeme dobronamjernog upozoravanja i ukazivanja na pogreške je prošlo u ignoriranju“, dio je iz predgovora nove Matolićeve knjige u kojoj donosi sljedeće tekstove:
1.„Terra Tolys“ nekada i sada, 2. Kada je nastao naziv Donja Mahala?, 3. O „kiklopskim zidinama“ u Štrepcima: što se sve može pojesti bez masla i bez zrna soli?, 4. Ilija Boričić (1789-1840) prvi civilni učitelj prve pučke škole u Bosni i Hercegovini ili o masovnoj upotrebi jednog povijesnog izvora koji ne postoji, 5. Točan datum rođenja fra Ilije Starčevića, 6. Posavac ili Posavljak? 7. Poimanje stvarnosti Drugog Svjetskog rata u Posavini u romanu Beznadnici Željka Gorete.
Kao i prethodne i ovu je knjigu prof. Matolić tiskao u vlastitoj nakladi. Čim je izašla iz tiska izazvala je veliko zanimanje čitatelja, a od 300 primjeraka preostalo još nekih 40-ak, koji se po simboličnoj cijeni od 10 KM mogu nabaviti osobno kod autora.