Vidan Grgić, predsjednik UDiVDR-a 23. listopad Vidovice, koji je sudjelovao u oslobađanju Vidovica kaže kako su emocije danas dvojake. S jedne strane tužne, zbog onih koji više nisu s nama, a s druge strane radosne, jer se okupe svi zajedno koji su bili na ovoj bojišnici, koje vežu ovakve obljetnice, što je prilika i za druženje i evociranje ratnih sjećanja. -„Najupečatljivije za današnji datum 1992.godine je poseban doživljaj vratiti se na svoje ognjište u svoje selo. To je nešto što netko tko nije doživio, ne može razumjeti taj osjećaj, jer ipak mi smo u ovom ratu branili svoje, nismo uzimali tuđe tako da je to nešto posebno. U čast poginulim i umrlim braniteljima, te ratnim vojnim invalidima, svake godine održavamo prigodan program u sjećanje na njih“, kazao je Grgić.
Izaslanstvo ove udruge i bivši branitelji iz Ugljare, te predstavnici Konzulata RH u Orašju predvođeni konzulicom Jadrankom Modrić, skupa s pripadnicima iz nekoliko brigada HV-a iz Zagreba, Osijeka, Rijeke, Vinkovaca, Starigrada, Ivanić Grada, Kloštar Ivanića, koje su branile Vidovice, položili su cvijeće i upalili svijeće kod Spomen obilježja Polje u Vidovicama, gdje je opijelo izmolio vlč. Marijan Brkić. Potom su se pod ratnim zastavama u mimohodu uputili prema središnjem Spomen obilježju u Vidovicama gdje je najprije služena sveta misa koju je predvodio fra Marko Oršolić Prigodne recitacije i tekstove čitali su učenici OŠ A.G. Matoša Vidovice. Nakon misnog obreda i opijela koje je molio vlč. Brkić, te pročitao imena poginulih branitelja i civila, brojna izaslanstva su položila vijence i upalila svijeće u znak zahvalnosti svim braniteljima za žrtvu koju su podnijeli za današnju slobodu.
-„Za ovaj Grad je danas veliki dan. Dan Grada Orašja određen je po 23. listopadu kada su oslobođene Vidovice. Sjećam se tih vremena kao vrlo teških, gdje su mnogi izginuli i mnogi osakaćeni, roditelja koji danas oplakuju svoje sinove koji su branili ovaj kraj, ovaj grad, našu zemlju, koji su branili slobodu. Velik ponos je ne samo zbog obnove Vidovica i cijeloga grada, nego i ponos na ono vrijeme kada smo se branili vlastitim snagama, što znači da ovaj grad ima čvrste i jake ljude koji vole svoju sredinu. U početku rata je dolazila pomoć iz drugih postrojbi, a u drugoj polovini rata mi smo taj prostor branili sami zajedno sa dobrovoljcima iz Dervente, Broda, Modriče i drugih općina iz Bosanske Posavine“, kazao je gradonačelnik Orašja Marijan Oršolić.
Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević prvi puta je u svojstvu prvog čovjeka Grada Zagreba stigao na obilježavanje Dana Grada Orašja. -„Imao sam sastanak u Orašju s gradonačelnikom Marijanom Oršolićem, prvi puta službeno ovdje u Orašju, a prije toga i u Zagrebu nakon što sam postao gradonačelnik oko nekih bilateralnih tema i suradnje između Grada Zagreba i Orašja. Ovaj put sam odlučio doći upravo za Dan Grada Orašja i u Vidovice kako bi se poklonio i odao počast svim poginulim i nestalim braniteljima u prošlom ratu. Moj otac je rođen i odrastao u Vidovicama, a ovdje je bio i za vrijeme rata i ja sam želio, kao gradonačelnik Zagreba, odati počast poginulim braniteljima. S predstavnicima brojnih brigada iz različitih dijelova Hrvatske, a tu su i dečki iz zagrebačke Dubrave i zajedno smo zajedno odali počast svim poginulima iz Hrvatske“, kazao je u izjavi za Radio Orašje, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.
Na koncu današnje obljetnice, Udruga 23. listopad Vidovice uručila je Spomenice Domovinskoga rata za 4 pripadnika postrojbe Vojska Babe Mare, koji su poginuli u ofenzivi 1995.godine. To su Marko Vincetić – Culja, Ivica Oršolić- Pajkin, Dragan Jovanović – Cigo i Vladimir Oršolić- Mazalo, a Spomenice u ime njihovih roditelja primio je zapovjednik VBM Ivo Dominković Bizi. Program obilježavanja Dana Grada Orašja okončao je prigodnim ručkom i druženjem branitelja u kulturnom centru u Vidovicama.