spot_img
8.7 C
Orašje
spot_img
NaslovnicavijestiOgranak Matice hrvatske u Orašju organizirao promociju dviju knjiga

Ogranak Matice hrvatske u Orašju organizirao promociju dviju knjiga

U organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Orašju, u subotu je u toliškom Dvoru održana promocija dviju zanimljivih knjiga, „Od Vrana do Biokova“ i „Od Vrana do Žabe“, povjesničarke dr.sc Blanke Matković. U knjigama iznimno bogatim izvornim dokumentima, autorica navodi kako se govori o djelovanju hrvatskog protu-komunističkog otpora, odnosno križarskih skupina i križarskih organizacija u pograničnom dalmatinsko-hercegovačkom prostoru i komunističkoj represiji nad lokalnim stanovništvom, od kraja 1944. do početka 1951. godine.

Matković navodi kako je njezina suradnja s ogrankom Matice hrvatske u Orašju započela nedavno, a povezala ih je Matica hrvatska iz Vinkovaca i ovo je kaže, njezin prvi posjet Tolisi i Posavini s ove strane granice. Autorica naglašava kako u navedenim knjigama piše o, do sada vrlo slabo obrađenoj tematici. Promocija u Tolisi je deseta po redu, a sva dosadašnja predstavljanja bila su u Hrvatskoj i njima su kaže, nazočili i članovi obitelji križara čiji su djedovi i bake sudjelovali u ovim događanjima.

Blanka Matković ističe kako je sa istraživanjima započela još 2006. godine, a prije 15-tak godina je naišla na prve dokumente o Križarima. –„Knjige sam počela pisati prije tri godine i prva ima oko 1050, a druga 700 stranica i obje zajedno uključuju i prijepis više od 200 arhivskih dokumenata. Materijale sam pronalazila u Državnim arhivima u Zagrebu i ponajviše u Splitu koji velikim dijelom sadrži dokumente o križarima na području Dalmacije, kao i o hercegovačkim križarima koji su prelazili na dalmatinske prostore“, kazala je autorica knjige i pojasnila ulogu križara u tom periodu.

–„To su bile gerilske skupine koje su od kraja 1944. do početka pedesetih godina pružale otpor komunističkom teroru na hrvatskim područjima u Hrvatskoj, a također i u BiH. Osim njih postojale su i križarske organizacije koje su djelovale kao ilegalne političke organizacije i radile i na konkretnim političkim planovima, odnosno rušenju tadašnje vlasti. Treća najniža razina protu komunističkog otpora bili su jataci (civili po gradovima i selima), koji su također pružali logističku potporu, ali nisu bili aktivno uključeni u rad križarskih organizacija. Glavna obilježja tog pokreta i otpora bila su vjerska“, precizirala je Matković.  

Poruka ovih knjiga, navodi autorica, je zajedništvo Hrvata koje su pokazali u veoma teškim okolnostima velike komunističke represije i stalnih progona kada su se okupljali pod ključnim simbolima, znakom križa i hrvatskim grbom. Na pitanje što ju je potaknulo na ova istraživanja i pisanja, Blanka je uz ostalo naglasila. –„Većina nas ima još uvijek žive djedove i bake koji su preživjeli to razdoblje i u djetinjstvu nam prenosili neka svoja sjećanja i priče. Moja prabaka je nestala tijekom II. svjetskog rata, brat moje bake je nestao kao hrvatski vojnik na povlačenju u Austriji, dok je moja baka bila jatak jedne od ovih križarskih skupina o kojima pišem. Obje knjige čine jedinstvenu cjelinu, ali se zbog opsega odvajaju na liniji „Posušje – Vran planina“, tako da su i cjenovno pristupačnije čitateljima. Obzirom na broj dokumenata koji su uvršteni, radilo bi se o knjizi od oko 1.700 stranica, zbog čega smo odlučili materijal podijeliti na dvije knjige“, kazala je autorica Blanka Matković.  

Sa prostora Bos. Posavine Matković je do sada u koautorstvu sa povjesničarem Stipom Pilićem objavila rad o zauzimanju Odžaka u svibnju 1945. godine, a prošle godine jedan rad o križarskoj skupini koja se skrivala sjeverno od Dervente. U ime organizatora promocije, ogranka Matice hrvatske Orašje, pozdravne riječi nazočnima je uputio predsjednik Željko Vukić, te naglasio kako su posjetitelji mogli podrobnije spoznati goruće teme  „Hrvati u procjepu između fašizma i komunizma, na koncu i poslije Drugog svjetskog rata“. U glazbenom dijelu promocije, biranim skladbama sudjelovale su sestre Marija i Jelena Ilišević.

spot_img

najnoviji članci

istražiti više