Domaljevac se danas (17.04.) i narednih dana prisjeća svojih najvećih sinova, pripadnika 104 HVO brigade, koji su poginuli tijekom Domovinskoga rata i umrli u poslijeratnom razdoblju. Na današnji dan 17. travnja 1992 g. osnovana je 104 HVO brigada, koja je dala veliki obol u obrani svojih ognjišta. Program 33. obljetnice trajat će tri dana, pod motom „Sveta je i spasonosna misao sjetiti se i moliti za branitelje“, a danas je središnji dio svečanosti. Program obljetnice počeo je svetom misom za poginule i umrle branitelje u župnoj crkvi u Domaljevcu, koju je predvodio župnik fra Anto Pušeljić. Nastavljen je mimohodom počasnog postroja zapovjednika i branitelja 104 HVO brigade do središnjeg Spomen obilježja, gdje su brojna vojna i civilna izaslanstva, te predstavnici braniteljskih udruga položila vijence i upalila svijeće za poginule i umrle branitelje.


Održana je i svečana akademija „104 brigada HVO – jučer, danas, sutra“ koja je podsjetila na povijesni put i značajnu ulogu 104. HVO brigade u obrani tog područja. Sudionici današnje svečanosti obišli su i Spomen sobu ove brigade. –„Ova brigada je ponos naše Općine, ujedno i ponos hrvatskog naroda. Za nas ona nije samo vojna postrojba , nego i simbol onoga što se dešavalo u ratu, a to je zajedništvo, hrabrost i otpor. Danas imamo obvezu i trajnu odgovornost da čuvamo istinu o Domovinskom ratu i mlađim naraštajima prenositi ono što se desilo, da smo svoji na svome i da je sloboda teško izborena“, naglasio je uz ostalo načelnik općine Domaljevac Šamac Stjepan Piljić.


Slavko Matić ratni načelnik Stožera 104. brigade HVO i zamjenik zapovjednika brigade ističe kako su njegovom pamćenju najsnažnije urezani prvi dani početka Domovinskog rata, odnosno formiranja brigade kada je 17.travnja 1992. godine započela okupacije bivše općine Bos. Šamac. –„Iako su protekle čak 33 godine, emocije i sjećanje na te dane i dalje su vrlo jaka. Nitko nije znao što nas čeka, niti je imao iskustvo ratovanja, a već u prvih 5-6 dana neprijatelj nas je napao pješadijom, tenkovima, topovima i bacačima, pa čak i avio napadima kada je na desetine teških avio bombi bačeno na Domaljevac“, prisjetio se Matić i nastavio.


-„Osim očuvanja sjećanja i uspomene na žrtve, naše poginule vitezove, cilj nam je da sve to prenesemo na mlade da nastave tradiciju i drago mi je da je i danas ovdje sve više mladih“, poručio je Slavko Matić i pozdravio promjene u Zakonu o hrvatskim braniteljima. –„Izmjenama u Zakonu je omogućen proces invalidskog umirovljenja i za one ratne vojne invalide koji to nisu uspjeli riješiti prije 15-tak i više godina. U prošloj godini dobar dio bivših pripadnika HVO postrojbi je primao pozitivna rješenja i uvjeren sam da će i dugogodišnja nepravda prema našim braniteljima biti ispravljena, jer invalidska mirovina je stvar tjelesnog oštećenja“, naglasio je Matić dodao. –„ Kroz brigadu je prošlo više 3 tisuće osoba, od toga oko 2.600 domaćih i oko 500 branitelja koji su se sa strane uključivali u postrojbe 104. HVO brigade. Tijekom Domovinskog rata poginulo je 158 branitelja, a oko 700 ih je ranjeno, od kojih je 60-tak njih imalo dva i više ranjavanja.


Joso Leovac Los zadnji zapovjednik brigade, prisjetio se ratnih dana, s teškim poimanjem da se nešto tako strašno moglo desiti na ovom području. –„Bili smo brojčano slabiji s malo oružja, ali smo imali nešto što neprijatelji nije imao, a to je moral. Bili smo uvjerenje da imamo ljudsko, božje i zakonsko pravo da branimo svoj narod, svoju zemlju i svoje obitelji i u toj borbi smo izdržali i uspjeli“, istaknuo je Leovac, te izrazio zadovoljstvo načinom na koji su branitelji zbrinuti.

Branko Cindrić, izaslanik Tome Medveda, ministra hrvatskih branitelja u svojem obraćanju je podsjetio kako je 104. HVO brigada dala izuzetan doprinos na ovim prostorima u Domovinskom ratu. –„Ministarstvo hrvatskih branitelja i dalje će raditi na pravima hrvatskih branitelja pripadnika HVO. Ministar Medved nikada ne dijeli HVO i HV i sigurno će na Vladi RH podržati zahtjeve koji dolaze s vaše strane kako bi se u dogledno vrijeme riješili na pozitivan način“, poručio je Cindrić u svojem obraćanju tijekom svečane akademije u čijem su glazbenom dijelu, biranim skladbama sudjelovale sestre Matea, Marija i Jelena Ilišević.


Program obilježavanja 33. obljetnice 104. HVO br. nastavit će se u utorak 22. travnja polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod Spomen obilježja u Baziku i Grebnicama te svetom misom za poginule branitelje u Župnoj crkvi u Grebnicama. Istoga dana će biti polaganje vijenaca kod Spomen križeva na mjesnim grobljima u Novom Selu, Hrvatskoj Tišini i Hasiću, te sveta misa u Župnoj crkvi u Hr. Tišini. U četvrtak 24. travnja bit će polaganje vijenaca i paljenje svijeća kraj Spomen obilježja u gradskom parku u Orašju te na gradskom mezarju u Orašju, izvijestili su iz Organizacijskog odbora za obilježavanje 33. obljetnice 104 HVO br.
