Udruga žena „Narcisa“ ŽP danas je u ŠC fra Martina Nedića u Orašju održala edukativno predavanje za učenike završnih razreda ove škole na temu prevencije karcinoma dojke, ginekološkog karcinoma i humanog papiloma virusa- HPV-a. Predavanje je pratilo više od 60 učenika završnih razreda, skupa s nekoliko članica Narcise i profesorica, na čijem je početku ravnateljica škole Dijana Pejić emotivno govoreći o osobnom iskustvu u obitelji, istaknula važnost ovakvih predavanja za učenike, edukaciji o ovoj teškoj bolesti i značaju prevencije.
Koordinatorica projekta Radmila Ivanović Pavić, dopredsjednica Narcise istaknula je kako je ovo četvrto po redu od ukupno pet predavanja čiji je pokrovitelj Think/Pink – Zajedno smo jedno Sarajevo, čija je Narcisa članica. „Mladi ne znaju mnogo o ovim bolestima i upravo je cilj ovakvih predavanja rano osvješćivanje mladih o veoma velikoj važnosti ranih preventivnih pregleda. Samo ranom prevencijom možemo dosta toga učiniti u oblasti liječenja i sačuvati život. Učenicima 9. razreda osnovnih škola, koji su također uključeni u ovaj projekt, tema je nepoznata dok su stariji više zainteresirani, pogotovo djevojke koje zanimaju preventivni pregledi i HPV virus“, naglasila je Ivanović Pavić te najavila i posljednju radionicu idućega tjedna u Odžaku. Učenici i djelatnici na današnje su predavanje došli u pink majicama, i sudjelovali u globalnom projektu mreže Pink@Work „Obuci pink – pokaži da ti je stalo“, kojim se želi osvijestiti javnost o važnosti prevencije kancera.
Narcisa Anđelka Arlović, koja se vrlo mlada suočila s karcinomom dojke smatra kako su ovakve radionice za učenike itekako značajne. „Ja sam primjer! Oboljela sam sa 28 godina, prije 19. godina sam u ovom mjesecu operirana i mislila sam da se meni u tim godinama bolest ne može desiti. Ali može! Stoga bih poručila i mladim i starijim ženama, da su preventivni pregledi jako bitni. Od samog početka sam u udruzi, stalo mi je da proširim svijest žena o važnosti prevencije i samopregleda. Ne možemo izbjeći bolest, ali je možemo na vrijeme otkriti što je jako, jako bitno. Osobno volim glasno govoriti o tome gdje god imam priliku i zadovoljstvo mi je ako neka žena ode na pregled nakon mojih priča, to mi je uspjeh“, poručila je ova hrabra narcisa.
Pored predavanja za učenike, u sklopu ovoga projekta održavaju se i edukativne psihološke radionice osnaživanja žena koje su preživjele kancer dojke, koje uključuju rad sa psihologom, jer je psihoterapija jako bitna u procesu liječenja i oporavka. Uz njih, održavaju se i tjelovježbe odn. radionice joge, antistres tehnike disanja i meditacije, u kojima narcise rado sudjeluju, a što također podržava mreža Think/Pink- Zajedno smo jedno!
Inače, Udruga Narcisa ŽP, a za svoj je društveno odgovaran i predan rad dobila i priznanje UKC-a Tuzla. Riječ je o Zahvalnici ovoga kliničkog centra za doprinos u rekonstrukciji Dnevne bolnice, što su Narcise u suradnji s udruženjima iz Tuzlanskog kantona inicirale kod nadležnih kako bi se osigurali što bolji uvjeti za pružanje usluga pacijenticama s karcinomom dojke. Upravo je bolnica u Tuzli ustanova u kojoj se liječi najveći broj pacijentica iz ŽP.